Hoffman Pál polgármester köszöntője a sittlerakó rekultiváció nyilvános sajtóeseményén
Tisztelettel köszöntöm Bóna Zoltán Országgyűlési képviselő Urat, a Tököli Képviselő-testület és bizottságok megjelent tagjait, a kivitelező cég, a Globe Aqua Kft. vezetőit, és a projektmenedzsmentet, Kánai Gergelyt és munkatársát, Turcsány Andreát.
Tököl egy kiemelten fontos helyszínén állunk, egy mérföldkőnek számító beruházás kapcsán. A környezetvédelem, természetvédelem mindig, így már 33 éve kiemelt feladatokat jelent Tökölön.
A levegőszennyezettség ügyében elsősorban érdekvédelmi, jogi szerepünk van. Zajvédelmi ügyekben alapvetés, hogy semmiféle változást nem támogatunk, ami a repülőtér környezetében lakók nyugalmát zavarná.
A szennyvízelvezetés, tisztítás területén hajtottuk végre a legjelentősebb fejlesztéseket.
1990-ben megmentettük a csődbe jutott szennyvíztisztítót.
1994-ig megoldottuk a Pesti úti lakótelep hulladék elszállítási és szennyvíztisztítási problémáit.
1994-ben elkészült Tököl szennyvíztisztító rendszere. 10 éves folyamatban, nyitottságunknak köszönhetően előbb Halásztelek, majd Szigethalom szennyvízének tisztítását is megvalósítottuk. Két újabb településnek is segítettünk, amikor Szigetcsép és Szigethalom szennyvizét is befogadtuk.
Megoldottuk a Kis-Dunai ingatlanok szennyvíztisztítását.
A bővítésnek, korszerűsítésnek köszönhetően büszkén mondhatjuk, hogy tiszta vizet engedünk a Dunába. Megszabadultunk évente 15-20 mFt környezetvédelmi bírságtól.
A környezet-, és természetvédelem más területein is voltak feladataink. Mérföldkő volt a kommunális hulladékgyűjtő bezárása, később a sittlerakás megszüntetése. Ezek a döntések megváltoztatták a területek jellegét, s a Csépi úthoz közeli telkek megtisztítása után, ha lassan is, de életre kelt a „barna övezet”. Kereskedelmi üzletek, ipari tevékenységet folytató cégek adnak munkát többszáz tökölinek, s hoznak jelentős helyiadó bevételt a városnak.
Most újabb mérföldkőhöz érkeztünk. A Csépi útra nyíló területek után most a belső területek megtisztítása, majd hasznosítása történik meg. Több, mint 200 ezer m3 hulladék feltárása, rendezése, takarása történik meg egy 300 mFt-os projekt keretében. Ebből a beruházás kivitelezési költsége közel 246 mFt. Nagy dolog, hogy így a szovjet megszállók távozásakor idehordott szemét is feldolgozásra, rendezésre kerül.
A feladat több évtizedes kötelezettség. Terveink régen készen állnak, de forrást a munkára nem tudtunk biztosítani. Többször kellett halasztást kérni a szakhatóságtól. Volt, amikor bírságtól kellett tartanunk, s külső finanszírozóval tárgyaltunk. Miután ellenszolgáltatásként a területet kellett volna átadnunk, kockázatot vállalva vártunk. S igazunk lett. A magyar kormány TOP Plusz pályázat keretében támogatást adott a feladatra.
Köszönöm mindenkinek, aki részt vett a pályázatkészítésben, köszönet a projektmenedzsmentnek, a döntéshozó képviselő-testületnek, s Bóna Zoltán képviselő úrnak is, hogy ez a hatalmas feladat megoldódik, s a megtisztított terület Tököl számára új lehetőséget teremt.