Tisztelt Tököliek! Tisztelt Tökölre Látogatók!
Az utóbbi időben egyre gyakoribb probléma Tökölön, hogy egyes kutyák rendszeresen közterületen tartózkodnak, illetve, hogy a séták során nincs rajtuk póráz.
Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmüket az 1998. évi XXVIII. törvényre Az állatok védelméről és kíméletéről, melynek 5.§ (1) szerint: „Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról”.
A “csak 2,5,10 percet van kint”, a “csak megsétáltatja magát/megy egy kört és hazajön” és a “nem tudok vele mit csinálni” válaszok nem megfelelőek és nem is tudjuk figyelembe venni ezeket.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy amennyiben kutyáikat nem tartják az ingatlanon belül, úgy a Tököli Polgármesteri Hivatal állatvédelmi eljárást fog indítani, amely során állatvédelmi bírság kiszabására jogosult.
Az állatvédelmi törvény az állatvédelmi bírság alapösszegét 75.000,-Ft-ra emelte, amennyiben az állatvédelmi bírság kiszabására okot adó jogsértés elszenvedője kedvtelésből tartott állat.
Ez a 75.000,- Ft egy alapösszeg, mely az állatvédelmi bírságról szóló 244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet szerint, a különféle cselekmények esetére előírt szorzószámokkal határozza meg a kiszabható bírság összegét.
Példa a bírság számítására:
Ha valaki az eb szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott egyéb más körülmény hiányában, 6-os szorzószámot kell alkalmazni, így a bírság mértéke, 6×75.000,- Ft, azaz 450.000,-Ft.
Kérjük legyenek fokozott figyelemmel az ingatlanokra történő ki-bejárás során is. A kinyíló kapukon kirontó és a gyalogosokat, kutyasétáltatókat, futókat megtámadó kutyák miatt a Polgármesteri Hivatalhoz szintén érkezett már bejelentés, ilyen helyzetekben súlyosabb következmények esetén rendőrségi eljárás is indulhat.
Felszeretnénk hívni a figyelmet az évente kötelező veszettség elleni oltás és chip meglétére is.
A veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet 4.§ (1) szerint: Az állattartó köteles minden három hónaposnál idősebb ebet veszettség ellen saját költségén az állat állat-egészségügyi felügyeletét ellátó szolgáltató állatorvossal beoltatni az alábbiak szerint:
a) a három hónapos kort elérteket 30 napon belül,
b) az első oltást követően 6 hónapon belül,
c) ezt követően évenként”.
A törvény általi előírás abban az esetben is érvényes, amennyiben „a kutya úgysem megy ki az udvarból”, illetve akkor is, ha „nagyon jámbor és nem harap meg senkit”.
Ha e téren hiányosság tapasztalható, és a kutya nem rendelkezik érvényes oltással, úgy bejelentésünket megtesszük az illetékes Pest Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya felé és szintén állatvédelmi bírságot szabunk ki.
Amennyiben a chippel rendelkező eb gazdájának személye megváltozik, az új gazda ezt 8 napon belül köteles az állatorvossal az adatbázisban átíratni.
Ugyancsak gyakori problémává vált a városban a póráz nélküli kutya„sétáltatás”.
Tájékoztatunk mindenkit, hogy az ilyen típusú séta tilos, a kutya hiába “nem bánt senkit” közterületen ebet kizárólag pórázon lehet vezetni.”! Ennek ellenkezője szabálysértésnek minősül.
Továbbá természeti és védett természeti területen, valamint vadászterületen (Duna part, Parkerdő és bármely külterületi szántó, legelő, erdő vagy mező területe) sem szabad az ebet póráz nélkül elengedni és kóborolni hagyni, az ezzel ellentétes magatartás szintén szabálysértésnek minősül.
Ezek megszegése esetén 150.000,- forintig terjedő közigazgatási bírság, vagy 50.000,- forintig terjedő helyszíni bírság szabható ki.
A sétáltatással szoros összefüggésben szeretnénk kiemelni, hogy a séta során mindenki köteles a saját állata ürülékét a közterületről haladéktalanul eltávolítani. (járda, park, ingatlanok előtti fűves terület, stb.) Aki erről nem gondoskodik, köztisztasági szabálysértést követ el.
Kérjük a Tisztelt ebtartókat, hogy mindezek figyelembevételével tartsák és sétáltassák állataikat!
Gaál Ágnes
jegyző