A kommunisták tönkretettek mindenkit, akit ellenségnek tartottak. Kényszermunkára hurcolt tököliekre, s a szovjet megszállás áldozataira emlékezni kötelesség – mondta Hoffman Pál polgármester.
Minden generációnak kötelessége, hogy a múlt ne ismétlődhessen meg. Tragikus, hogy a malenkij robot kényszermunkára hurcoltak áldozatairól, az 1950-es évek ÁVO-s kegyetlenkedéseiről, Novi Dombaszról, Kistarcsáról, Recskről évtizedekig nem lehetett beszélni.
A város vezetésének a legfontosabb Tököl jövője, de fontos a múltja, az elhallgatott múltja is. A múlt megváltoztathatatlan. Az érintett családoktól nem kértek bocsánatot azok, akik a helyi listákat összeállították, akik százak sorsát tették tönkre egy egész életre. Szenvedés, megaláztatás, kitalált vádak alapján zaklatás, hallgatásra kényszerítés a hazatérés, szabadulás után.
November 25-ét az Országgyűlés azért nyilvánította a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává, mert 1953-ban ezen a napon tért haza a Gulágról a magyar foglyok első csoportja.
A Tökölről 1944. december 31-én összegyűjtött csoport tagjai közül a szerencsésebbek három évi kényszermunka után 1947-ben tértek haza.