NAV Tájékoztató

Büntetés helyett javítás: ma indulnak az első adategyeztetési felhívások

Nem feltétlenül ellenőrzésen kell, hogy kiderüljenek a hibák, idén a NAV már adategyeztetési eljárást is kezdeményezhet. Az eljárás teljes folyamata elektronikusan zajlik az Ügyfélportálon, így egyszerűen, gyorsan, online tisztázhatók az eltérések. Ma küldi ki a NAV az első felhívásokat. Az érintetteknek 15 napjuk van a hibák javítására.

A NAV kockázatelemzői a súlyosabb eltéréseket vették górcső alá. Azokat a cégeket szűrték ki, akiknek az online számla és online pénztárgép forgalma jóval magasabb volt, mint az az összeg, amit az áfabevallás értékesítésre vonatkozó soraiban feltüntettek. Tekintettel azonban arra, hogy az adategyeztetés egy teljesen új típusú eljárás, amelyre még nemzetközi példa sincs, az első felhívásokat nem minden érintett kapja meg. Ezúttal egy alaposan leválogatott szűk körnek küldi a tárhelyére a felhívást a NAV.

Az érintettek a felhívásra az Ügyfélportálon kialakított felületen néhány kérdésre válaszolva tisztázhatják az eltérést: jelezhetik például, ha már javították a hibát, ha önellenőrzést is benyújtottak, de azt is, ha szerintük az eltérés nem valós, a jelzett hiba szerintük nem áll fenn.

Az új adategyeztetési eljárás partnerként kezeli az adózókat, hiszen a hivatal elsőként őket kérdezi meg az észlelt hiba okáról, és elsőként ők kapnak lehetőséget a javításra is. A NAV csak akkor szankcionál, ha az érintett a felhívásra 15 napon belül nem reagál. Ekkor a bírság 300 ezer forint. A korábban már többször és súlyosan mulasztó, kockázatos besorolású cégek esetében a mulasztási bírság – magasabb – 390 ezer forint. Ha az együttműködés, a javítás elmarad, revízió is indulhat. Ezért fontos, hogy minden érintett kihasználja az adategyeztetés kínálta előnyöket, és 15 napon belül az újfajta eljárásban tisztázza az adateltérést.

Akik most nem kapnak értesítést, de tudják, hogy érintettek lehetnek, érdemes már most rendezniük az eltérést, mert az online adatok és az áfabevallás eltérését tisztázandó eljárások – az első egyeztetések gyakorlati tapasztalatai alapján – folytatódnak majd.  A NAV egyik fő feladata a tisztességes adózók és a költségvetési bevételek védelme, ezért mindent megtesz a csalárd, szabályokat kijátszó, online adatokkal trükköző vállalkozások kiszűrése érdekében, de úgy, hogy a lehető legkevésbé terhelje a szabályszerűen működő adózókat. Erre pedig az adategyeztetés a legalkalmasabb eszköz.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

NAV Tájékoztató

Néhány kattintással egyszerűen; a NAV Ügyfélportál foglalkoztatási szolgáltatása

A NAV Ügyfélportálon (ÜPO) gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók. A könyvelőknek is hasznos lehet a szolgáltatás, hiszen az ÜPO-n azonnal le tudják kérdezni ügyfeleik foglalkoztatási paramétereit. A NAV egy kisfilmmel is segít, amely bemutatja, milyen egyszerű a szolgáltatás használata.

A ÜPO Foglalkoztatással kapcsolatos bejelentések menüpontjában azok az adatok ellenőrizhetők, amelyeket a foglalkoztatók korábban a NAV-hoz bejelentettek. A felület alapértelmezetten a nyitott jogviszonyadatokat jeleníti meg, de az eredmények szűrhetők a lezárt jogviszonyokra is. Az eredmények több szempont alapján is rendszerezhetők: akár konkrét foglalkoztató vagy épp foglalkoztatott szerint is.

A lekérdezés eredménye XLSX-, PDF- vagy hitelesített PDF-formátumban, azaz a NAV szervezeti aláírásával ellátott fájlként is letölthető, ami lehetővé teszi a jogviszony-igazoláshoz között elektronikus ügyintézést. A felület rendkívül egyszerű, de a NAV még egy kisfilmet is közzétett a honlapján, amely pontról pontra bemutatja a foglalkoztatási lekérdező használatát.

Az ÜPO-n egyébként ellenőrizhetők, módosíthatók az adózási adatok, lekérdezhető az adószámla, a járulékadatok, igényelhető keresetkimutatás, megnézhetők a NAV-nak beküldött elektronikus űrlapok, bevallások, illetve a NAV által kézbesített és a tárhelyen átvett dokumentumok, és áttekinthetők a képviseletre vonatkozó adatok is. Az ÜPO-ról újabb azonosítási műveletek nélkül közvetlenül át lehet navigálni a NAV egyéb ügyintézési portáljaira, például az ONYA-ra, eSZJA-ra, illetve közvetlen átirányítással bankkártyás vagy házibankos befizetés is indítható, megbízási csomagok is összeállíthatók.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

NAV tájékoztató

400 milliót diagnosztizált a NAV

Az internetes kereskedelem csatornáin ugyanúgy be kell tartani a jogszabályokat, mint más adásvételeknél. Ezekre az eladásokra is vonatkoznak a számlaadás szabályai, és a hamis termék forgalmazásának tilalma is. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ezeket az internetes adásvételeket is figyelemmel kísérik és kiszűrik azokat az üzletszerűen árusítókat, akik megsértik a jogszabályokat. Ezúttal a Pest vármegyei revizorok bukkantak hamis autódiagnosztikai termékekre.

Januárban a NAV adóellenőrei kockázatelemzés alapján interneten rendeltek autódiagnosztikai eszközöket. A termékek átvételekor sem számlát, sem nyugtát nem kaptak. A Bevetési Igazgatóság járőrei lefoglalták a helyszínen talált három diagnosztikai eszközt, és bűncselekmény gyanúja miatt eljárást indítottak.

Itt a történet nem állt meg, az adóellenőrök újabb termékeket rendeltek, melyekről bizonylatot is kaptak. A revizorok úgy döntöttek, hogy a webáruház raktárát is átvizsgálják, azonban ekkor már a Bevetési Igazgatóság pénzügyőrei és Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Szakmai Egyesület (JAF) munkatársai is bekapcsolódtak az ellenőrzésbe. A JAF munkatársai megállapították, hogy a szoftverek illegálisak, az autódiagnosztikai eszközök pedig hamisak. A cég tulajdonosa a szoftverek jogosulatlan használatával és a hamis eszközökkel több mint 403 millió forint kárt okozott a jogtulajdonosoknak. A pénzügyőrök összesen 184 darab hamis eszközt és 366 illegális szoftvert foglaltak le. Iparjogvédelmi jogok megsértése és szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése bűncselekmény miatt indítottak eljárást.

A hamisított autódiagnosztikai eszközök használata – ellenőrizetlen pontosságuk – a járműveknél téves beállításokhoz vezethet, így alkalmazásuk közvetve a közlekedésbiztonságra is kockázatot jelenthet.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal