A Kolo Együttes a Zenés Nyári Esték sorozatban

Petőfi versek tamburára, harmonikára és furulyára

Halász László a Kolo Együttes vezetője régóta készült arra, hogy zenekara művészi színvonalát egy koncert keretében is bemutassa a tököli közönségnek. A kedvelt zenekar már számtalan bál és előadás alkalmával kápráztatta el a közönséget, de ez az est valóban különleges volt. A baljós időjárás miatt a Művelődési Házban rendezett produkció a tököli Milkovics „Mijo” zenekar 1954-es archív felvételével kezdődött, majd ugyanazt a számot a Kolo is eljátszotta. Az est folyamán ez többször is megvalósult, de később a népzene felcsendülése apropoul szolgált Petőfi Sándor népdalokká vált költészetének bemutatásához is.

A „Petőfi 200” emlékév keretében Halász László felkérésére Ráckevei Anna Jászai Mari-díjas színművész, Tököl díszpolgára a Falu végén kurta kocsma című vers, s a Petőfi és Arany barátságáról szóló Gyulai Pál-írás előadásával percek alatt elvarázsolta a közönséget. Az est folyamán  megzenésített Petőfi verseket, és más népdalokat is hallhattunk Juhász Katalin gyönyörű előadásában. A dalok mellett irodalmi gondolatokat is közvetítettek az előadók. Petőfi és Arany barátságát példaként állították a mai fiatalság elé, a közönség felé, akik a Befordultam a konyhába dalnál kórussá alakultak. A közös éneklés felemelő hatást váltott ki.

Az est záró része is szolgált meglepetéssel, mert a Kolo együttes a délszláv – tudatosan, arányosan választott szerb és horvát – dallamok mellett szlovén feldolgozásokat is játszott. A koncert zenei színvonala megerősítette bennünk azt, ami eddig is tudtunk. A Kolo együttes zenészei fantasztikus muzsikusok, mesterei hangszereiknek. Halász László harmonikával, Szabó Zoltán sokoldalúságával, különleges furulya- és dudaszólóival, György Mihály, Rodek Krisztián és Gajárszky László gitár- és tamburajátékával kápráztatta el a lelkes közönséget. Balogh Zoltán és a bőgős Bokros György játéka a legkényesebb ízlést is kielégítette. Gyönyörű hangjával Sofia Giovantsi, az együttes új énekesnője a korábbiaknál is érdekesebbé tette a Kolo együttes zenei hangzásvilágát.

Felemelő volt megtapasztalni, hogy az egyébként könnyen táncra, kólózásra hajló közönség milyen lelkesedéssel köszönte meg ezt a rendhagyó, különleges előadást.

40 éves kick-boksz jubileum

Örömteli találkozások

2023. július 29. szombaton a Művelődési Központban rendezte a Tököli Kick-boksz Egyesület megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő gála programját. Gnyálin István az egyesület alapítója köszöntötte a régi és új versenyzőket s meghívott vendégeket. A vendégek között volt Hoffman Pál Tököl polgármestere, Dunaharaszti képviseletében Gerber Ferenc képviselő s szponzoraik közül Sebő Gyula a Julius K9 tulajdonosa is. Gnyálin István bemutatta a klubról írt Emlékkönyvet és az erre az alkalomra készített „Dokumentumfilm” gyűjteményt. Ez egy 214 részből álló 30 órás anyag, ami 1983-tól öleli fel az egyesület életét. Az ünnepséget álló fogadás és kvízműsor követte, majd kisorsolták a tombola nyereményeket. Gnyálin István megfogalmazása szerint a „rendezvény kiváló időutazás volt. Öröm volt látni a sok boldog embert, akik a kick-boksz sportban eltöltött 40 évének részesei voltak”. Tanítványok, akik közül sokan külföldön élnek, s a nagy távolság ellenére is eljöttek. Régi versenyzőtársak, a sportág legjobbjai, közöttük több régi világbajnok. Köszönet jár a sok hasonló értékrendű résztvevőnek, hogy a 40. év évforduló megünneplésének részesei voltak. Gnyálin István külön köszönetét fejezte ki a rendezvény költségeit támogatók felé, s kiemelte G. Németh Irén, Kócs Ildikó, Nagy Gábor, Misinszky Gábor és Jakab Sára rendezésben nyújtott önzetlen munkáját.

A város vezetése és a tököliek nevében is gratulálunk a kiváló közösségnek a jubileumhoz. Köszönjük valamennyiüknek, s kiemelten Gnyálin Istvánnak, hogy magas színvonalú munkájukkal, eredményeikkel évtizedek óta erősítik Tököl jóhírét.

További sikeres éveket kívánunk!

HVG

A HVG újságírójának megkeresésére, melyben az agglomerációs települések jelenlegi és új építési szabályozásairól készülő cikkhez kérte a tököli helyzet ismertetését, az alábbiakban összefoglaltam Tököl jelenlegi helyzetét, s a városvezetés fejlesztési elképzeléseit.

Tököl otthonos hely marad!

A szigorú építési szabályokról a Képviselő-testület már 13 éve döntött

A médiában sorra olvashatjuk, hogy városok, falvak rendelnek el beépítési tilalmakat, s állítják meg az építkezési lehetőségeket.

Környezetünkben Dunaharasztin, Szigetszentmiklóson, Halásztelken, Szigethalmon, s most már Érden is szigorúbb építési szabályokról döntöttek. Tökölön ezt a döntést mi 13 évvel ezelőtt meghoztuk.

Az építési telekméretek, s a főszabály, az „egy telek, egy lakás” meghatározása szigorúnak tűnt, de jól szolgálta az itt élő családok érdekeit.

A hosszú távra kialakított koncepció és gyakorlat bevált, amit jól mutat a lakosságszám-változás. 2001-ben a várossá váláskor 8.703-an laktunk Tökölön, az elmúlt húsz évben ez 10.600 főre nőtt. Bizonyított, hogy mi nem a lakosságszám-növekedésben, a beköltözések erőltetett menetében gondolkodtunk. A fejlődést a tököli családok életének jobbításában, kényelmének elősegítésében, a biztos munkahelyekben láttuk, s látjuk.

2020-ra új helyzet állt elő. A Magyar Kormány családtámogatási döntései miatt kialakult építési láz bennünket is elért. Tököl vonzó lakóhely, így befektetési célponttá vált. A város belső területeinek családiházas beépítése és a társasházi beépítések nyomán az elmúlt években mintegy 200 lakásba költöztek új lakók, akiknek fogadására készen álltunk. Különleges helyzet, hogy minden gyereket fel tudtunk venni bölcsődébe, óvodába, iskolába.

Nyomás van rajtunk egy sokkal sűrűbb beépítettségű, sokkal több idegent beengedő, befogadó városfejlesztési irány felé. Mi viszont mást gondolunk erről, ezért a szabályaink is szigorúbbak, mint másutt. Nemcsak 2-3 éve, mint a szomszédainkban, hanem 13 éve, amikor az első nagyarányú építési, beruházási hullámmal szembesültünk. A város mostani nyugalma, rendezettsége Tököl Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2010. (IX.28.) számú rendelete a Tököl Város Helyi Építési Szabályzatáról szóló döntés helyességének visszaigazolása.

A Közép-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért folyó előkészítő munka során kifejtettem álláspontomat Láng Zsolt kormánybiztos megkeresésére. Hosszú ideje az a véleményem, s ebben a képviselő-testület többségét is magam mögött tudom, hogy a Csepel-szigetre is vonatkozó fejlesztési dokumentumokban meg kellene határozni azokat a határokat, amelyek a térség jövőjét, elsősorban az itt élő családok érdekeinek megfelelően, biztosítanák.

Polgármesteri munkám során a Tökölt érintő döntéseknél ezeket a szempontokat figyelembe vettem, s érvényre juttatásukra is törekedtem. Azt az álláspontot képviselem, hogy Szigetszentmiklóst és a vonzáskörzetében lévő településeket nem lehet egymástól független, különálló tényezőként kezelni. Ugyanakkor el kell fogadni, hogy az önkormányzati törvény által biztosított települési önállóság térségi jelentőségű döntéseket is eredményez.

Tökölön elkötelezettek vagyunk a települési és térségi fejlesztések mellett, de ezt a minél élhetőbb környezet kialakításával, a természeti táj védelmével, a szolgáltatási és közlekedési körülmények javításával tartjuk csak elfogadhatónak.

Célunk az európai szintű, kertvárosias Tököl. Ki lehet mondani, hogy irigyelt körülmények között, igényes lakásokban, családi házakban, zöld, kertes övezetekben élünk. Emberi léptékű az épületek egymástól való távolsága, és a bennük lakók száma. Tököl otthonos hely. A mi felfogásunkban a kertvárosi léthez nemcsak az egyéni komfortérzet tartozik, olyan közösségi tereink, intézményeink vannak, amelyek a szélesebb összetartozást mutatják és segítik.

Hoffman Pál

polgármester